Jack Russel terier – niewielki pies dla aktywnych
W Polsce obecnie nieco ponad połowa ludności mieszka w miastach i pragnąc przygarnąć pod swój dach merdającego ogonem czworonoga, z reguły wybiera psa rasy małej by kanapowy pupil lepiej odnalazł się na niewielkiej przestrzeni domowego zacisza. Jeśli tym właśnie kierujesz się szukając psa, to lepiej przygotuj się na rozczarowanie. Większość ras średnich i małych (Yorkshire terier, cocker spaniel, jamnik czy Jack Russel terier) to psy myśliwskie o szczególnie żywym charakterze i dużym zapotrzebowaniu na trening na świeżym powietrzu. Bagatelizowane przez właścicieli potrzeby psa często skutkują problemami wychowawczymi, np. agresją w stosunku do innych psów i przechodniów. Mały pies bynajmniej nie oznacza mniejszej odpowiedzialności. Zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę koszt utrzymania nowego członka rodziny i ilość własnego czasu jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na wychowanie i opiekę nad psem. Patrząc na sytuację od drugiej strony: każdy pies może świetnie odnaleźć się w bloku bez podwórka jeśli tylko mieszkanie będzie dla niego wyłącznie legowiskiem, a cała aktywność będzie miała miejsce na odpowiednio długich dla danej rasy i konkretnego osobnika spacerach. Jeśli jesteś aktywną osobą zdolną do zaopiekowania się wulkanem energii, być może Jack Russel terier będzie dobrym psem dla Ciebie?
Spis treści
Jack Russel terier – wygląd i opis rasy
- Pochodzenie: Australia
- Rozmiar: samce 28-30 cm, samice 25-30 cm
- Waga 5-6 kg
- Sierść: krótka, średnia (złamana) lub długa, gładka lub szorstka z podszerstkiem
- Maść: biała z czarnymi lub brązowymi znaczeniami na głowie i grzbiecie i zadzie
- Długość życia: 15-17 lat
- Charakter: czujny, energiczny, aktywny
Jack Russel terier – jak wygląda?
Jack Russel terrier jest myśliwskim psem o drobnej sylwetce i zwinnej budowie ciała. Posiada wysoko osadzone klapnięte uszy i ogon noszony wysoko, z reguły wywinięty nad grzbietem. Posiada silny tułów i krótkie łapy. Kufa jest długa z umiarkowanie zaznaczonym stopem i zgryzem nożycowym, oczy kształtu migdałów i koloru brązowego, nos czarny. Sierść może występować w trzech wariantach:
– krótka i przylegająca
– średnio długa ze złamaniem – „dzicza”
– długa i szorstka, układająca się w różnych kierunkach
Umaszczenie z reguły dominująco białe z brązowymi, rudymi lub czarnymi znaczeniami, czasem zajmującymi dużą część grzbietu psiaka. Mogą być również osobniki całkowicie białe, jednak często obarczone są one gluchotą.
Jack Russel terier – charakter
Jak przystało na psy myśliwskie, Jack Russel terier jest wyjątkowo aktywny i wymaga niesamowitej dawki ruchu i wysiłku psychicznego by zaspokoić jego potrzeby. Ma silny instynkt łowczy, dlatego raczej nie nadaje się do domu z królikiem czy kotem, chociaż przy odpowiednio wczesnej socjalizacji można przyzwyczaić go do stałego członka rodziny. Należy jednak bezwzględnie uważać w trakcie spacerów, ponieważ w pogoni za zwierzyną jest w stanie, wbiec pod auto, przeskoczyć płot czy stracić się w lesie. Absolutnie nie nadaje się na psa kanapowego – może żyć w mieszkaniu pod warunkiem, że będzie traktował je wyłącznie jako miejsce do spania, a całą energię na bieganie, skakanie, szarpanie i kopanie, zaspokoi na żywiołowych spacerach. Niewybiegany terier z całą pewnością znajdzie sobie zajęcie w domu w postaci rozszarpywania kanapy, kopania w ogródku czy ujadania, dlatego wymaga naprawdę aktywnej osoby na swojego właściciela.
Jack Russel terier – długość życia
Jack Russel terrier jest małą rasą dlatego dłużej będzie nam dane nacieszyć się towarzystwem takiego psiaka niż 30 kg owczarka czy też labradora. Psy te żyją nawet do 17 lat i jeśli będziemy dbać o ich aktywność fizyczną, prawidłową dietę i odpowiednie profilaktyczne badania krwi u lekarza weterynarii, psy te do końca życia mogą cieszyć się stosunkowo dobrym zdrowiem i kondycją.
Jack Russel terier – zdrowie
Najczęstsze choroby z jakimi borykają się Jack Russel teriery to:
- Nużliwość mięśni – myasthenia gravis- to nieuleczalna choroba autoimmunologiczna polegająca na zaniku receptorów dla acetylocholiny na mięśniach psiaka. W przypadku wykrycia takiej choroby konieczne jest stosowanie sterydów by zahamować jej przebieg, oraz inhibitorów acetylocholinesterazy by zwiększyć ilość neuroprzekaźników w synapsach nerwowo- mięśniowych. Nieleczona nużliwość prowadzi do niedowładów, paraliżów, a w ostateczności – śmierci przez porażenie mięśni oddechowych.
- Zwichnięcie soczewki – jest to przesuniecie soczewki na skutek osłabienia bądź zerwania więzadeł soczewki, skutkuje najczęściej jaskrą bądź zaćmą a leczenie polega na chirurgicznym usunięciu soczewek i stosowaniu leków przeciwzapalnych. Predyspozycja do wypadania soczewki jest dziedziczna w sposób autosomalny dominujący, dlatego osobniki hodowlane chore powinny być bezwzględnie eliminowane z rozrodu, by nie przekazywać wadliwych genów dalej.
- Grzybicze zapalenie skóry na tle Malassezia pachydermatis – z reguły towarzyszy alergiom i terapiom sterydami, a objawia się wyłysieniami, silniejsza pigmentacją skóry, stanem zapalnym, drożdżowym zapachem w najdelikatniejszych miejscach ciała.
- Rybia łuska – ichtioza – polega na nadmiernym rogowaceniu i łuszczeniu fragmentu skóry np. na lusterku nosa czy łapie psa. Leczenie jest objawowe z zastosowaniem nienasyconych kwasów tłuszczowych i szamponów przeciwłojotokowych.
- Cukrzyca – najczęściej zaczyna się już u dzieci jako cukrzyca typu 1, lecz może wystąpić również u dorosłych psów na skutek otyłości – wtedy jest to cukrzyca typu 2. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to wzmożone pragnienie, częste sikanie, chudnięcie mimo stałego lub większego apetytu. Leczenie polega na prowadzeniu diety oraz stosowaniu u psa tabletek z insuliną okołoposiłkowo.
- Choroba Leg Calve-Perthesa – czyli aseptyczna martwica głowy kości udowej – to częste schorzenie u ras małych będące wynikiem zaburzeń unaczynienia głowy i szyjki kości udowej, jej deformacją i kulawizną. Diagnozę lekarz weterynarii może postawić na podstawie zdjęcia RTG a leczenie polega na chirurgicznym usunięciu fragmentu kości.
- Zwichniecie rzepki – jest to skutek wadliwej budowy kości a konkretnie zbyt płytkiego rowka kości udowej, po którym powinna ślizgać się rzepka. Leczenie jest ponownie chirurgiczne.
- Guz przysadki – skutkujący zwiększonym wydzielaniem hormonu adrenokortykotropowego a wtórnie zbyt wysokiej aktywności nadnerczy uwalniających kortyzol i chorobą Cushinga, do której objawów należą: łysienie, ścieńczenie skóry, odkładanie tłuszczu na brzuchu a zanik tłuszczu po bokach, zanik mięśni i zaburzenia ciśnienia. Leczenie polega uregulowaniu gospodarki hormonalnej i leczeniu objawowym.
Jack Russel terier – pielęgnacja
Psy tej rasy nie są szczególnie trudne w pielęgnacji. Krótką sierść wystarczy od czasu do czasu przeczesać, w okresie wiosennego linienia można zwiększyć częstość do kilku razy w tygodniu. Jeśli mamy psa o sierści szorstkiej , konieczne może być trymowanie zwierzaka co 2-3 miesiące. Wystarczy 1-2 kąpieli psa rocznie, oczywiście o ile psiak nie wytarza się w błocie. Powinniśmy co tydzień sprawdzać stan pazurów naszego psiaka. Podczas odpowiednio długich spacerów po chropowatym podłożu powinny się one naturalnie ścierać, jeśli jednak zauważymy, że stojąc na prostych łapach nasz pupil opiera się pazurami o podłoże, oznacza to że wymagają skrócenia, bo sam sobie z nimi nie poradzi. Możemy zrobić to w domu za pomocą specjalnych cążków, lub poprosić o pomoc groomera czy tez lekarza weterynarii. Równie często powinniśmy zaglądać do uszu psiaka by upewnić się, że są czyste, suche i wolne od stanu zapalnego. W przypadku zauważenia niepokojących objawów koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii. Istotnie jest również o higienę uzębienia – podobnie jak u ludzi, psy powinny mieć czyszczone zęby co najmniej raz dziennie za pomocą szczoteczki. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić psu takiej opieki, powinniśmy co pół roku udać się na wizytę u lekarza weterynarii by ocenił stan uzębienia i ewentualnie wykonał fachowe czyszczenie. Właściciele na ogół zgłaszają się do lekarza za późno – gdy czują nieprzyjemny zapach z pyska – co zwykle kończy się usuwaniem gnijących zębów, czego można było uniknąć gdyby wizyta odbyła się znacznie wcześniej.
Jack Russel terier – żywienie
Jack Russel terier jest aktywnym psem, wymagającym dobrze zbilansowanej diety opartej głównie na mięsie mięśniowym, podrobach, warzywach i owocach, tłuszczach pochodzenia zwierzęcego i suplementach diety. Zawsze przed kupieniem karmy, powinniśmy sprawdzić skład karmy, by upewnić się, że jest wolna od zbóż, które bynajmniej nie są prawidłową podstawa diety u mięsożernego zwierzęcia. Podawanie psu jedzenia ludzkiego również jest niedopuszczalne ponieważ mąka, sól, przyprawy, cebula czosnek i wiele innych składników tak często występujących w naszej diecie jest dla pupila znacznym obciążeniem a nawet trucizną. Ile kosztuje utrzymanie teriera na dobrej karmie? Żywiąc psa karmą suchą możemy zamknąć się w 100-150 zł miesięcznie, jeśli chcemy podawać psu karmę w puszkach lub stosować dietę BARF powinniśmy się liczyć z 2-3 krotnie wyższymi cenami. Obligatoryjne jest prowadzenie dokładnych obliczeń dawek pokarmowych dla psa karmionego surowym mięsem – komponowanie psu posiłku „na oko” nie ma nic wspólnego ze zdrowym żywienie, dlatego chcąc gotować psu samemu musimy liczyć się z dużą ilością matematyki, wizyt u psiego dietetyka i problemów przy odpowiedniej suplementacji.
Jack Russel terier – szkolenie i wychowanie
Psy te są bardzo niezależne w podejmowaniu niektórych decyzji. Ich silny instynkt łowczy może skłonić Jack Russel teriera do długiej pogoni za zającem/kotem/ ptactwem hodowlanym. Od pierwszych dni szczeniaka w naszym domu wymaga szkolenia podstawowych komend jak przywołanie, komenda zostań i odwoływanie od pościgu. Wytrzymałość i zaangażowanie tych psów sprawia, że dobrze radzą sobie w zawodach agility. Żaden właściciel nie chciałby, żeby jego pociecha w pościgu za zwierzyną wpadła pod samochód, albo zabiła inwentarz sąsiada. Rasa ta wymaga zapewnienia bardzo dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu (co najmniej 10 km dziennie biegania) oraz zabawy z aportowania, szarpania i ćwiczenia nowych sztuczek, które pomogą psu skupić się na właścicielu i słuchać rozumu zamiast instynktu. Wielu ludzi bagatelizuje szkolenie małych psiaków, co skutkuje ich fatalnym wychowaniem, socjalizacją a w konsekwencji pogryzieniami wśród innych psów i ludzi. Każdy dorosły pies może być aniołkiem, każdy może wyrosnąć na potwora.
Jack Russel terier – szczeniaki i hodowla
W Polsce znajduje się wiele hodowli Jack Russel Terrier. Należy wystrzegać się jednak pseudohodowli niezrzeszonych w FCI ani ZKwP, ponieważ w przybytkach takich sprzedawane są głównie osobniki chore na genetyczne przypadłości rasy, zarobaczone i nieszczepione, a co więcej, w Polsce kupowanie takich zwierząt jest nielegalne. Jeśli chcemy nabyć psa bez rodowodu, może to być wyłącznie zwierzę skierowane do adopcji za darmo przez schronisko, fundację lub właściciela, któremu suka się oszczeniła. Nikt nie ma jednak prawa żądać zapłaty za takiego psiaka.
Jack Russel terier – cena
Cena szczeniąt Jack Russel terier waha się od 2 do 4 tysięcy złotych w zależności od prestiżu hodowcy i czy rodzice byli championami. Jak ognia powinniśmy się wystrzegać ofert tańszych ponieważ bez wątpienia natrafimy na pseudohodowców, który dla zysku pokrywają nawet chore suki i sprzedają szczenięta zanim pojawią się u nich objawy jakichkolwiek chorób.
Jack Russel terier – historia rasy, ciekawostki
- Rasa powstała w 2000 roku z podziału rasy parson Jack Russel terier na dwie osobne rasy: długonogiego parson i właśnie krótkonogiego teriera jakim jest Jack Russel. Korzenie rasy siegają jednak do XIX wieku kiedy to zapalony myśliwy John Russel zaczął hodować psy na wzór swojej suczki Trump.
- Wszystkie teriery mają silnie wykształcony instynkt łowczy i tendencję do zamykania łańcucha łowieckiego – czyli zabijania złapanej ofiary. Z tego powodu wiele z nich służy myśliwym w wypłaszaniu lisów z nor lub pełni rolę szczurołapów.
- W Irlandii co roku rozgrywane są zawody Jack Russeli w łapaniu szczurów w stodołach.
Mimo swojego niewielkiego wzrostu Jack Russel Terrier jest prawdziwą petardą energii i należy oczekiwać, że psiak będzie wymagał wielkiego zaangażowania ze strony właściciela. Nie mniej jednak może wiele zaoferować w trakcie swojego długowiecznego życia i dla odpowiedniej osoby może być naprawdę wspaniałym przyjacielem na długie lata.